Jak wybrać podnośnik motocyklowy?

Motocykle to pojazdy o romantycznym i pełnym przygód duchu. Prawa fizyki nie zostały jednak zniesione, podobnie jak potrzeba regularnej konserwacji. Właściciel motocykla staje więc nieuchronnie przed pytaniem o możliwość zakupu podnośnika motocyklowego w warsztacie.

Rodzaje podnośników motocyklowych

  • Profesjonalne podnośniki platformowe. Dzięki napędowi hydraulicznemu z łatwością przenosi ciężary od 350 do 650 kg.
  • Podnośniki nożycowe unoszone. Kołowa, masywna konstrukcja zdolna unieść zarówno lekki krążownik, jak i ciężki śmigłowiec. Jest łatwy w użyciu i nie wymaga wysiłku fizycznego.
  • Roll-up, czyli popularniej mówiąc podnośniki. Fabryczne i domowe, do kół przednich i tylnych. Ich zaletą jest względna taniość i mobilność.

Co musisz wiedzieć przed zakupem?

  • Waga motocykla. Pamiętaj, że ładowność jest jednym z głównych czynników cenowych.
  • Wymiary i waga urządzenia.
  • Niezawodność producenta.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie

Nośność. Każdy podnośnik motocyklowy musi być w stanie utrzymać jego ciężar. Na przykład dla motorowerów i skuterów możesz wybrać model ze wskaźnikiem do 150 kg, dla cięższych motocykli – do 450 – 650 kg.

Rodzaj napędu. Najpopularniejsze modele są z napędem dźwigniowym i hydraulicznym. Pierwszy z nich jest prosty w konstrukcji, ale wymaga wysiłku ze strony użytkownika w obsłudze wciągnika. Drugi unosi się pod wpływem ciśnienia oleju, które powstaje, gdy użytkownik wywiera na rączkę siły wahadłowe. Podejście zajmuje tylko minutę.

Wysokość podnoszenia. Wybierz model z odpowiednią wysokością podnoszenia w zależności od rodzaju planowanej konserwacji motocykla. Na przykład na poziomie 400 – 450 mm wygodnie jest pracować z zawieszeniem, napędem łańcuchowym i kołami.